Haarp Efsane mi? Yoksa gerçek mi?

0
469

Soru: Merhaba değerli jeostrateji.com ekibi ben Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler bölümünde okuyorum. Haarp konusuyla çok ilgiliyim ancak bu konuda kaynak bulmak çok zor ve internetteki kaynaklar çok çelişkili. Haarp araştırmalarında iddia edilen silahlar sizce var mı? Yoksa bu konuda yazılanlar yalan mı?

İsim: Belirtilmemiş

Jeostrateji.com Cevabı

Değerli okuyucumuz aslında bu meseleyi sadece “haarp” başlığı altında değerlendirmek pek sağlıklı değil. Çünkü bunun tanımını yapmak bile güç. Genellikle bu kavram, askeri alanda iyonosfer çalışmaları, iklim ve doğal afet kontrolü için kullanılmış. Henüz 1950’ler de yağmur bombası vb gibi yapay iklim kontrolü çalışmaları olduğunu biliyoruz. Buna bağlı olarak bu teknolojide araştırmanın sonlanmış olması beklenemez. Özellikle de  askeri anlamda büyük üstünlük sağlayan bu tip bir teknoloji için. Muhtemelen askeri ar&ge’ler de bu tip çalışmalar devam ediyordur.

Diğer taraftan şu kesin; Herhangi bir askeri güç eline diğerleri üzerinde baskı kurabilecek büyük bir avantaj (bu örnekte haarp teknolojisi) geçirirse rakiplerini bertaraf etmemesi için bir sebep yok. Bu tip avantajlar geçici olarak muhafaza edilebildiği için, haarp’te iddia edilen silahlara sahip olanın askeri rakipleri buna önlem almadan kullanması beklenirdi. Böyle bir şey yaşanmadığına göre muhtemelen bu teknoloji istenen olgunlukta değil ya da maliyet açısından askeri beklentileri karşılamıyor denebilir. Silahlanma yarışı da büyük bütçelerle halen “ana akım” yollar üzerinden devam ediyor.(hava sanayi vb.)

Bu yüzden bizim tahminimiz, Tesla’nın çalışmaları üzerine derinleşilme ve askeri teknolojiye adapte etme çabasının sürdüğü ancak internette ki bazı aşırı iddiaların doğru olmadığı ve bu alanda beklenen bir sonucun henüz alınamadığı yönünde.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi bu alana girin