Azez-Tel Rıfat hattında Türkiye’nin askeri hareketliliğinden büyük endişe

0
611

Türkiye’nin özellikle hava hareketliliğinden endişe eden pkk Suriye’de bulunan 17 Nisan barajına giriş ve çıkışları durdurdu. Rusya’nın Afrin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerine hava sahasınına yönelik garanti vermesi, Türkiye’nin yapacağı herhangi bir kara operasyonunda pkk veya bölgedeki herhangi bir paramiliter grubun, Abd başta olmak hiç bir filodan hava desteği alamayacağı anlamına geliyor.

Rusya’nın S-400 füze teknolojisi uzun zamandır konuşlandığı hava sahasında, bilinen tüm uçaklara karşı operasyon yapabilme becerisine sahip. Bu teknolojiyle kapatılan bir hava sahasının üzerinde uçmak olası değil.

Askeri hareketlilik Türkiye’nin Azez-Tel Rıfat hattının doğusuna yapacağı operasyonun kesin sinyali gibi. Daha önce defalarca dile getirilmesine rağmen Türkiye’nin Irak’ın parçalanması konusundaki hassasiyetleri NATO müttefikleri tarafından dikkate alınmıyor.

Türkiye’nin bu bölgedeki rolü ve askeri olarak kalıcılığı şu an için belirsiz. Taraflar kendi önceliklerinden taviz vermediği içinde çatışma kaçınılmaz görünüyor. Irak için yeni formüller ancak Kürt federe bölgesindeki yapı yeniden düzenlendikten sonra konuşulabilir ve çözüme ulaştırılabilir gibi görünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen isminizi bu alana girin